نفس استاد حق است. چه آن زمان که در لوله شیشه‌ای به هنرمندی تمام دمیده می‌شود و چه هنگامی بر ساز نی می‌‌نشیند. می‌نوازد و دل هر شنونده‌ای را می‌برد.

استاد سعید دادو، پیشکسوت نئون‌سازی که بیش از نیم قرن در صحنه این صنعت هنری فعال بوده است. وی جزو نخستین کسانی بود که در مسیر خودکفایی نئون‌سازی حرکت کردند و این صنعت هنری را در کشور گسترش دادند.

استاد دادو متولد ۱۳۲۳ در ارادا‌ن از نواحی گرمسار است. از دوازده سالگی به تهران مراجعت و در یکی از شرکت‌های بزرگ تابلوسازی مشغول به کار می‌شود.

شوق یادگیری و ذوق تجربه آموزی از همان ابتدای ورود به عرصه کار در او هویداست.

آن روزها در تابلوسازی‌های بزرگ، نه تنها اغلب اساتید نئون‌سازی که بسیاری از کارگران این عرصه، خارجی بودند. این موضوع برای دادوی نوجوان که به شوق کار و حرفه‌آموزی به تهران آمده، بسیار جالب است. در نحوه کارکردن با شیشه و شعله دقت می‌کند و بسیاری از اطلاعات و فنون ساخت لامپ نئون و خم و پیچ کار را از اساتید خارجی فرا می‌گیرد.

استاد دادو در وصف دوران کار و فراگیری نئون‌سازی، از ظرافت دمیدن نفس در شیشه آخته می‌گوید و هنری که در لحظه لحظه آن رسوخ کرده است. به باور وی، هنرِ دستِ نئون‌ساز، با آمیزه‌ای از عشق و خودباوری، بر رقصِ گرما و شیشه معنا می‌دهد.

وی هم کلام ماست و با حالتی که نشان از رضایت دارد، از تداوم روش سنتی کار نئون‌سازی می‌گوید و فوت کوزه‌گری که برخلاف دیگر بخش‌های تابلوسازی آن‌گونه دستخوش تغییرات فناوری نشده است. می‌گوید تغییرات شگرف تکنولوژی که در سایر حوزه‌ها و رسته‌های تابلوسازی نفوذ چشمگیری کرده، در نئون‌سازی دیده نمی‌شود. چونان طراحی و بریدن شبرنگ با قیچی و خوشنویسی با مرکب که اکنون به راحتی و با سرعت و دقت بسیار بالا و کمترین تلاش نیروی انسانی با دستگاه‌هایی چون لیزر و پلاتر و ماشین‌های چاپ انجام می‌شود. فیکسه‌کاری با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های فراوان و زمان‌بری طولانی که با صبر و هنر یکجانشینی همراه بود، حالا با چند دکمه ماشین چاپ در کسری از دقیقه و ساعت انجام می‌شود.

هنر نئون‌سازی هنوز با فوت کوزه‌گری انجام می‌شود و استاد تاکید می‌کند که هیچ‌گاه از این کار خسته نمی‌شود.

دستان استاد دادو، با نت‌های موسیقی آشناست و با دمیدن نفس در نی، به ما می‌آموزد که ذات هنرمند به دنبال هنر است. هر کجا باشد از هر فرصتی برای یادگیری هنر بهره می‌برد. می‌گوید با نواختن نی خستگی کار را از تن خود به در می‌کند و این بار از تن ما که برای گفت‌و‌گو در معیت استاد هستیم.

در گفت و گوی مرجع تابلوسازی ایران با سعید دادو پیشکسوت نئون در ایران سخنان جذاب استاد را بشنوید.