شیشه لامپ نئون در ایران، یا ساخت آلمان است با کیفیت بالا و یا از جنس نامرغوب چینی تولید شده. برای تشخیص شیشه نئون خوب و بد،و برآورد سطح کیفی گاز نئون، این مقاله را بخوانید️.

نئون نوعی لامپ با جنس بدنه شیشه‌ای است که درون آن دو نوع گاز نئون و آرگون قرار دارد؛ هر کدام از این گاز‌ها برای رنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود. به بیان دیگر هر کدام از این گازها تشعشعی با رنگ خاص خود را خواهد داشت.

یکی از موارد بسیار مهم که تاثیر زیادی روی کارآیی لامپ دارد، سطح شیشه است؛ سطح شیشه باید صاف و بدون تَرَک باشد. در رابطه با ضخامت شیشه‌های لامپ نئون، به‌طور‌معمول از شیشه‌هایی با قطر ۳ میلی‌متر موسوم به ”شیشه بک” تا شیشه‌هایی با قطر ۱۵ میلی‌متر استفاده می‌شود که هر کدام از این قطر‌ها موارد استفاده خود را دارند. به‌عنوان‌مثال، شیشه‌های ۳ میل یا همان شیشه‌بک‌ها، برای نورپردازی حروف بسیار ریز و به همین تناسب، شیشه‌های ضخیم‌تر برای حروفی با ابعاد بزرگ‌تر و یا حروفی به شکل خط راست استفاده می‌شود!

 

آلمانی یا چینی، مساله این است!

در ایران، به‌طور‌‌معمول دو نوع جنس شیشه نئون با کیفیت‌های بسیار متفاوت یافت می‌شود. اغلب شیشه‌های موجود در بازار کشور، آلمانی یا چینی هستند. جنس شیشه‌های چینی بی‌کیفیت است و ساخت لامپ نئون را برای سازنده دشوار می‌کند. علاوه بر آن عمر کمتری نسبت به شیشه‌های آلمانی دارند و بسیار آسیب پذیرند. این در حالی است که شیشه‌های آلمانی دوام قابل قبولی دارند و در برابر آسیب‌هایی که شیشه چینی را می‌شکند، مقاومت می‌کنند؛ ضمن اینکه حالت‌دهی طی فرآیند ساخت لامپ با جنس آلمانی بهتر و آسان‌تر بوده و کیفیت لامپ تولید شده بالاتر از نمونه مشابه ساخته شده از شیشه چینی است.

 

روش تشخیص شیشه آلمانی از چینی

روش تشخیص شیشه آلمانی از چینی آسان است و التزامی در انجام آزمایش به‌دست متخصصان در میان نیست. یک آزمایش معمولی است و با افراد معمولی قابل حصول است. برای انجام آزمایش، یک تکه از شیشه را بر روی یک کاغذ سفید قرار می‌دهیم. اگر رنگ بدنه آن تُنِ سبز‌رنگی داشت، آن شیشه چینی است و به مرور این سبز رنگی بیشتر هم می‌شود. اگر این آزمایش روی شیشه آلمانی انجام شود، رنگ بدنه آن شفاف خواهد بود. گفتنی است، سطح شیشه آلمانی بسیار صاف است و اگر در کنار جنس چینی قرار گیرد، تفاوت سطح شیشه آن دو کاملا مشهود است.

 

تفاوت گاز نئون آلمانی و چینی

گازهایی که درون لامپ نئون قرار می‌گیرند نیز در بازار ایران شامل دو نوع آلمانی و چینی است. البته تشخیص گازهای آلمانی و چینی نیازی به این همه دقت ندارد که برای تشخیص جنس شیشه‌ها لازم است. معمولا روی دستگاهِ حاوی گاز نئون، نام کشور سازنده عنوان شده است. تفاوت گاز آلمانی و چینی در طول عمر آن است؛ بطوری‌که گاز چینی، بعد از مدت کوتاهی فاسد می‌شود و به‌مرور می‌سوزد که اصطلاحا به این روندِ اضمحلالیِ گاز، دو گازه شدن می‌گویند. طول عمر گاز آلمانی بسیار بیشتر از گاز چینی است.