سامان جعفرپور از جمله جوانان فعال و مدیران توانمند در صنعت تابلوسازی کشور است. وی متولد سال 63 بوده و مدیریت مجموعه تابلوسازی تلاش رشت را برعهده دارد. از شما دعوت می‌کنیم به مصاحبه مرجع تابلوسازی (تابلو آی آر) با این جوان فعال و موفق در حوزه تابلوسازی توجه کنید.

لطفا خودتان را با ذکر مسئولیت‌ها معرفی کنید

ضمن عرض سلام خدمت خوانندگان محترم، قبل از معرفی خود ابتدا به بیان بعضی توضیحات در خصوص تاریخچه شرکت تلاش می‌پردازم. مجموعه تلاش به عنوان اولین مهرسازی، کلیشه سازی و لیتوگرافی در استان گیلان، حدوداً در سال 1339 توسط پدر عزیزم مرحوم جناب آقای عباس جعفرپور تاسیس شد. من در این صنعت متولد شدم و از دوران دبستان، حدوداً 8، 9 سالگی برای سه ماه تابستان مشغول به کار شدم تا حدود 18 سالگی و از سال 1381 به عنوان مدیر این مجموعه، کار حرفه‌ای و تمام وقت خودم رو آغاز کردم.

اینجانب سامان جعفرپور متولد 7/10/1363 در حال حاضر حدود 19 سال است که مدیر و کارشناس خبره مجموعه تلاش در تمامی خدمات و دستگاه‌های صنعتی این مجموعه و همچنین مسئول برنامه‌ریزی‌های مدیریتی جهت سیستم سازی، ارتقاء سطح کارکنان و البته مشاور و کارشناس پروژه‌های بزرگ این مجموعه نیز هستم.

 

در مورد مجموعه و خدماتی که دارید توضیح دهید

در حال حاضر مجموعه تلاش یک مجموعه چند منظوره در صنعت تابلوسازی، تبلیغات، چاپ و مهرسازی می‌باشد. این مجموعه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل بخش ساخت و نصب انواع حروف برجسته و کلیه تابلوهای تبلیغاتی، مدیریت ساخت و نصب انواع بیلبورد، بخش کارگاه برش، حکاکی و تولیدات لیزر Co2، بخش طراحی تابلو و کلیه امور چاپی، بخش حکاکی لیزر فایبر و روتاری، مشاوره، تولید و تهیه هدایای تبلیغاتی، چاپ رولی انواع برچسب، چاپ سابلیمیشن، ساخت انواع پلاک‌های فلزی و غیر فلزی (چاپی، لیزری، تو گود و برجسته)، ساخت انواع مهر (ژلاتینی، خوداستامپ، لیزری، رنگی، مهر برجسته و مهر فلزی)، ساخت انواع کلیشه‌های فلزی و نایلوپرینت، چاپ ریسوگراف و همچنین کلیه خدمات مربوط به چاپ افست، چاپ‌های لارج فرمت و چاپ سیلک در این مجموعه که توسط نیروهای متخصص و با تجربه در 3 محیط مجزا، شامل دفتر مجموعه تلاش، کارگاه لیزرCo2  و کارگاه تابلوسازی صورت می‌گیرد.

 

دلیل انتخاب شما برای ورود به این حرفه چه مواردی بوده

همان‌طور که عرض کردم به جهت شغل پدری، من در این حرفه بزرگ شدم و به جهت خدماتی که در این مجموعه ارائه می‌شد با همکاران زیادی در صنعت تابلوسازی در ارتباط بودم. نصب تابلو بعد از اجرا جلوه زیبایی داشت و من کم‌کم به این حرفه علاقه‌مند شدم و اینک صنعت تابلوسازی یکی از بخش‌های گسترده این مجموعه است که در حال حاضر وظیفه خودم می‌دانم و برایم بسیار خوشایند است که تجربه و تخصصی که طی این سال‌ها کسب کردم به جهت برطرف کردن دغدغه مشتریان در اختیار عموم قرار دهم.

صنعت تابلوسازی به جهت زیباسازی محیط شهری و جذب مشتری در نگاه اول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ لذا اولین قدم برای داشتن یک تابلوی عالی، نیاز به یک مشاور و کارشناسی خبره جهت بررسی‌های مختلف اعم از محل قرارگیری تابلو، انتخاب نوع تابلو با توجه به سلیقه و بودجه مشتری، انتخاب رنگ‌بندی و نیز امکان‌سنجی اجرا و ارائه بهترین راهکار است که حتماً باید در اختیار مشتری قرار دهد. یک کارشناس خبره باید به تمامی امورات و جزئیات ساخت و نصب تابلوهای قابل انجام، تسلط کامل داشته باشد تا در زمان مناسب بتواند مشاوره‌ای درست به مشتری ارائه بدهد.

گاهی یک مشاوره اشتباه به مشتری باعث نتیجه بسیار نامطلوب و هدر رفتن هزینه‌های پرداخت شده، بعد از ساخت و نصب تابلو خواهد شد.

در مرحله بعد، طراحی تابلو نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. گاهی از بین صدها تابلو، تابلویی مورد توجه قرار می‌گیرد که طراحی بهتری دارد. طراحی تابلو شامل تخصص‌هایی هست که هر طراحی، قادر به پیاده‌سازی تمامی المان‌های مورد نیاز برای داشتن یک تابلوی خوب را ندارد و نیاز به تخصص در مورد انتخاب نوع فونت و طراحی لوگو، رنگ شناسی متریال مصرفی تابلو، قابلیت درک ساخت و نصب تابلو در شرایط مختلف را حتماً باید داشته باشد.

در مرحله بعد، ساخت و زیرسازی تابلو اهمیت بسیار زیادی دارد. در مورد ساخت انواع تابلو، نیاز به تخصص، تجربه، صبر و حوصله زیادی است. البته نوع متریال مصرفی اهمیت زیادی دارد. با توجه به این موضوع، تنوع ساخت تابلوهای زیادی وجودی دارد که فقط مجموعه‌های بزرگ قادر به ساخت انواع آنها می‌باشند. در صورت عدم رعایت نکات اصولی در مورد ساخت تابلو، گاهی بعد از نصب، دچار مشکلات بسیار زیاد و هزینه برداری خواهد شد.

بعد از ساخت تابلو، مرحله نصب و اجرای تابلوها مانند کلیه مراحل، شامل بخش‌های مختلفی هست که هر کدام نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. ممکن است نصب تابلوها توسط افراد مختلف به شکل متفاوت صورت بگیرد که قطعاً اصول دقیق نصب بسیار حائز اهمیت است و همچنین توانایی، تمیزکاری، صبر و حوصله افراد متفاوت بوده و بخصوص در مورد نصب‌های بزرگ و همچنین در مورد ساخت و نصب تابلوهای بیلبوردی قطعاً نیاز به اصول دقیق مهندسی خواهد داشت. گاهی اوقات عدم وجود این تخصص‌ها باعث پیشامدن ضررهای جبران‌ناپذیری خواهد شد.

 

دلایل موفقیت خودتان را در این حرفه توضیح دهید

موفقیت برای من لزوماً رسیدن به جایگاهی خاص نیست. من فقط تلاش می‌کنم تا بتوانم نسخه بهتری از خودم بسازم تا در آینده با نگاه به گذشته پشیمان نشوم.

قطعاً عوامل مختلفی باعث پیشرفت من در این مجموعه بوده. به طور کل من تا حدودی کمال گرا هستم و تلاش می‌کنم تا هدفی که پیشرو دارم را بهترین شکل انجام بدم و تا پیدا کردن راه حل، از هر مسئله‌ای به سادگی نمی‌گذرم. همواره در حال آموزش دیدن و آموزش دادن هستم و نهایت تلاشم رو می‌کنم تا بتوانم تجربیاتم را در جهت ارتقاء همکاران و مجموعه به کار ببرم.

مورد بعدی که برای بنده بسیار حائز اهمیت بوده، اعتبار 60 ساله این مجموعه هست که توسط پدرم و افراد زیادی با زحمت و تلاش بسیار به دست آمده و قطعاً امروز نیز با تلاش همکاران بسیار خوب و حرفه‌ای که جزء سرمایه‌های با ارزش این مجموعه هستند به اعتبار این مجموعه اضافه شده. همچنین برگزاری جلسات متعدد در جهت برطرف کردن دغدغه مشتریان و نیز روتین شدن سفارشات بسیار موثر بوده و مطمئناً زحمتی که در این مجموعه کشیده شده منجر به ایجاد یک حس خوب و رابطه پایدار با مشتری گردیده و این مورد همواره جزء ارزش‌های این مجموعه خواهد بود.

 

توصیه شما به سایر جوانان که می‌خواهند وارد این حرفه شوند چیست؟

مهم‌ترین عامل، پیداکردن علاقه خود در این حرفه است. همان‌طور که گفته شد تابلوسازی بخش‌های زیادی دارد. اشخاصی که می‌خواهد وارد این حرفه شوند حتماً باید در وهله اول هدف خود را مشخص کنند. اگر هدف کارآفرینی در این حرفه است که قطعاً چندین سال طول می‌کشد تا بتوانند حرفی در این صنعت داشته باشد و در غیر این صورت باید با سایر بخش‌های این حرفه آشنا شوند تا بتوانند علاقه خود را حداقل در یکی از این بخش‌ها پیدا کنند. زمانی که می‌گذرد بسیار با ارزش است و پریدن از شاخه‌ای به شاخه دیگر تلف کردن عمر گران‌بهاست. صنعت تابلوسازی بسیار گسترده و از مسئولیت پذیری زیادی برخوردار است و در تمامی بخش‌های این صنعت جای پیشرفت قابل توجهی وجود دارد. سطح آگاهی و توانایی‌های تابلوسازهای کل این صنعت بسیار متفاوت بوده و این انتخاب شماست که ببینید در چه جایگاهی از این صنعت می‌توانید قرار بگیرید. تابلوسازهایی هستند که سطح آگاهی‌شان بعد از چندین سال کار، در حدی است که به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز مشتری نیستند.

هر چند به جهت وسعت زیاد در شاخه‌های مختلف تابلوسازی، آشنایی در تمام قسمت‌های آن امری بسیار دشوار است ولی مهم این است که بتوانند حداقل در یکی از قسمت‌های این صنعت به قدری آموزش ببینند که بتوانند نهایت پیشرفت را در آن قسمت داشته باشند. در غیر این صورت اگر هدف بزرگی را دنبال نمی‌کنند بهتر است وارد این صنعت نشوند. به عبارتی کاری که قرار باشد به بهترین شکل انجام نشود بهتر است اصلاً شروع نشود.

 

چه برنامه‌هایی برای آینده کاری‌تان دارید؟

همواره در جهت سیستم سازی در تمامی بخش‌ها، برنامه‌ریزی‌های مدیریتی در جهت ارتقای سطح کارکنان و کارشناسان این مجموعه، برنامه‌ریزی‌های اساسی در جهت بهینه سازی رسانه‌های اجتماعی، بهینه سازی seo و وب سایت در برنامه کاری‌مان قرار دارد.

همچنین در حال برنامه‌ریزی ایده‌های منحصر به فردی هستیم که باعث برطرف شدن دغدغه‌های زیادی در این صنعت خواهد شد و عدم آگاهی که در این صنعت وجود دارد توسط برنامه‌ریزی‌های انجام شده از طرف این مجموعه به بهترین شکل برطرف و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 

نظرتان درمورد اولین نمایشگاه مجازی چیست؟

صنعت تابلوسازی، به جهت گستردگی فراوانی که دارد بخصوص در بین مجموعه‌های بزرگ نیاز به همکاری‌های گسترده و پیوسته‌ای در سراسر ایران دارد.

نمایشگاه مجازی تابلوسازی، این امکان را برای مدیران فراهم می‌کند تا برای مدیریت کار حرفه‌ای خود بتوانند در بخش‌های مختلف اعم از طراحی، خرید ملزومات، ساخت و اجرای پروژه‌ها، نسبت به دیگر همکاران شناخت پیدا کنند و از حضور و همکاری یکدیگر در تمام کشور بهره‌مند شوند.

 

سخن آخر

طرف صحبت من جوانانی هستند که می‌خواهند وارد بازار کار و زندگی شوند. مایلم مطلبی را به عرضتان برسانم که قطعاً خیلی مهم و با ارزش است.

هدف خودتان را دقیق مشخص کنید. اینکه فعلاً برای یک مدت مشغول کاری شوید تا ببینید چه پیش می‌آید فقط عمرتان را هدر می‌دهید. برای وقت و زمان خود بیشتر ارزش قائل شوید. بابت این موضوع وقت بگذارید و فکر کنید. فقط یک‌بار زندگی می‌کنید. کارآفرینان بزرگ و انسان‌های باهوش، به صورت اتفاقی به درجات بالا نمی‌رسند. تا می‌توانید برای آموزش دیدن و ارتقاء خود حریص باشید و از تمام زمانی که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید. در کارتان به قدری حرفه‌ای شوید که به توانایی‌های خودتان افتخار کنید.

آموزش‌های دوران مدرسه و دانشگاه، با آموزش‌هایی که باید در زندگی می‌آموختید کاملا متفاوت است و هیچ شباهتی ندارد. در دوران تحصیلی شما مجبور به خواندن مطالب بودید ولی مطالبی که باید یاد بگیرید مطالبی هستند که خودتان باید داوطلبانه و با نهایت عشق و علاقه به دنبالشان باشید. آموزش‌هایی مانند آموزش‌های مدیریت کسب و کار، آموزش حرفه موردعلاقه‌تان، آموزش خود شناسی، آموزش زندگی زناشویی، آموزش بچه‌داری، آموزش مدیریت فردی و اجتماعی و … را بیاموزید تا برای خود و اجتماع انسان مفیدتری باشید.

و فقط آموزش درست، باارزش‌ترین لطفی هست که می‌توانید در حق خودتان انجام دهید. عدم رعایت این آموزش‌ها گاهی اوقات باعث مشکلات جبران‌ناپذیری در زندگی خواهد شد. برای زندگی‌تان هدف مشخص و برنامه‌ریزی داشته باشید و همیشه بهترین کار و حتی بهترین تفریح را انجام دهید.